Patříte k rodičům, kteří by za nic na světě nepřenesli přes srdce, aby jejich dítko nemělo alespoň maturitu? Tak byste si své rozhodnutí měli skutečně dobře rozmyslet. Zásadně totiž ovlivní budoucí život vaší ratolesti, a možná úplně jinak, než si myslíte.
Na českém trhu práce zoufale chybí řemeslníci. Technické firmy mají nedostatek pracovníků. Mnoho volných pracovních míst tak musí pokrývat lidské zdroje ze zahraničí.
A není to škoda?
Naopak pokud jde o vysokoškoláky, tak těch je poměrně dost. Především těch, kteří ukončí vysokou školu s bakalářským titulem v některém humanitním oboru a následně tápou, co si s takovým vzděláním v praxi počít.
Vypadá to, jako by se někde stala chyba.
Jak je vidět, českému školství by prospěla reorganizace nabídky vzdělávání. Je nutné pružně reagovat na pracovní trh a otevírat jen tolik studijních míst, kolik se jich nakonec uplatní v praxi. Nebudeme si přece nalhávat, že ze všech našich absolventů se stanou špičkoví vědci. Raději bychom se měli postarat o to, aby nám měl kdo opravit potrubí, smontovat elektroniku anebo třeba vyrobit nábytek. Jenže jak známo, tak v českých poměrech jsou podobné úpravy zaběhaných procesů během na dlouhou trať.
Ovšem právě zde je dostatek prostoru pro rodiče a jejich ratolesti. Již nyní je totiž naprosto zřejmé, že ten, kdo se pustí do učení a zvolí si zajímavé řemeslo, nebude mít nikdy o práci nouzi. A kde nechybí práce, tam nechybí ani slušný výdělek. Tím spíše, když je nyní po řemeslnících velká poptávka a jisté je, že ještě nějakou dobu bude.
Pokud tedy někteří rodiče tlačí své děti do studia, ať už vystudují cokoli, ale jen ať mají maturitu anebo ještě navíc i vysokou školu, dělají chybu. Mnohem lepší, než mít z potomka nezaměstnaného vysokoškoláka, je mít z něj spokojeného řemeslníka, který je za vodou.
Takže pokud se vaše dítě nehrne do studia, ale má technický talent anebo řemeslnou zručnost, neváhejte a přihlaste ho do učení.