Euro je měna, která některé z nás straší už teď. A to ani nevíme, kdy bude zavedena v České republice. Někteří se naopak nemohou dočkat dne, kdy budeme používat stejnou peněženku i na dovolenou například do Itálie. A hlavně pak na nákupy do sousedního Německa.
Většina ví, že vzhled bankovek je daný a shodný pro všechny země, které je používají. Do historie se zapsalo 7 bankovek. Ta nejcennější o hodnotě 500 eur (tj. přibližně 13 000 korun) má svůj osud už sečtený. Přestává se tisknout koncem tohoto roku 2018.
Fialová barva 500 eurovky byla doplněná moderní architekturou 20. století. O něco méně cenných 200 euro je zbarveno do žluta a reprezentuje secesi. Častěji k vidění a mání je 100 euro, které na zeleném podkladu nesou baroko a rokoko. Padesát euro v oranžovém kabátě nabízí pohled na renesanci. Dvacet euro je symbolem gotiky a je v modré barvě. Deseti eurovka se svým románským slohem nese červenou barvu. A nejméně cenná 5 eurovka je ukázkou antiky a zbarvená je do šeda.
To je jediné, s čím můžeme počítat. Jaký ale bude vzhled mincí? Mince nesou návrh, který si zvolí jednotlivé země, které euro zavedou.
Podoba mincí v České republice je zatím záhadou. Konkrétní přípravy ještě samozřejmě nezačaly. Až se akce „české euromince“ rozjede, bude potřeba
– najít někoho, kdo mince vyrobí a hlavně
– dohodnout se na motivu, který na našich euromincích bude ražen.
Ještě není jasné, jestli budou občané rozhodovat o motivu například formou referenda.
Jaké motivu nesou některé euromince po EU?
– Začněme Belgií, kde mince vyobrazují belgického krále Alberta II.
– Irsko zvolilo keltskou harfu.
– Itálie se rozhodla pro různé motivy u různých hodnot. Nicméně všechny reprezentují italské umění.
– Lucembursko razí portrét velkovévody Jana.
– Nizozemí reprezentuje královna Beatrix.
– Rakousko nabízí pestrost. Nejnižší mince ukazují rostliny, vyšší hodnoty stavby Rakouska a nejhodnotnější nesou významné osobnosti.
– Zmiňme ještě Německo, kde najdeme Brandenburskou bráno nebo orlici.