Nutnost spát je přirozená pro všechny živé tvory. Donutit však miminka je někdy pěkný oříšek. Co tedy můžeme udělat pro to, aby se z toho nestal horor pro Vás ani pro miminko? Můžete vyzkoušet metodu pevného zabalení.
Ještě nenarozená miminka jsou v bříšku u matky zvyklá na stísněný prostor. Mají jen velmi omezený prostor, takže jsou schoulená v klubíčku. Po narození mají najednou okolo sebe spoustu volného místa a to v nich vyvolává pocit nejistoty. Pocit bezpečí a s tím spojené lepší usínání jim můžeme dopřát zpočátku zavinovačkou.
Po pár týdnech jim ale začne být nedostačující, snadno si z ní vyndají ručičky a během spánku je nekoordinovaný pohyb vzbudí. Začněte tedy používat zavinovací plínku. Je větších rozměrů než ta klasická. Pořizuje se většinou ve velikosti 120 cm x 120 cm A jak do ní Vaše dítko zavinout? Přehněte ji na půlku, aby se co nejvíce tvarově podobala trojúhelníku. Miminko položte do středu, dlouhý vrchní okraj sahá do výše ramínek. Pravou ruku dejte podél těla a vezměte pravý cíp, ten obtočte kolem tělíčka a schovejte pod záda. Stejně postupujte i na levé straně. Způsobů existuje více, můžete používat i takový,kdy nejsou ruce podél těla, ale složená na bříšku nebo u pusinky (mohou si je při usínání dumlat). Záleží, co mu vyhovuje. Postupy najdete volně ve vyhledávači na internetu, včetně videí. Pokud ho budete od malička učit na tento úvaz, uvidíte, že bude velmi snadno usínat. Důležité je také oblékání pod plínku. V chladnějších měsících ho oblékněte do dupaček, v letních jen do body nebo třeba i jen do tepláčků (často se stane, že se plínka vyhrne a má ji jen po bříško, což v noci, kdy se ochladí může způsobit prochladnutí). Spaní takto napevno není nijak omezeno věkem. Někdo tak nechává spinkat děti klidně do dvou let. Pokud zavazování budete chtít odbourat, bude to trvat zhruba 3 dny, než si zvyknou na volný pohyb.