Lidské tělo nebylo vytvořeno, aby se dožívalo tak nízkého věku, někteří odborníci, kteří se tímto výzkumem zabývají, tvrdí, že hranice sta let rozhodně není nepřekonatelná, a údajně by bylo možné dožívat se věku i několika staletí. Zdá se to jistě trochu nadnesené, ale teoreticky to možné je. Může to být naopak námět k zamyšlení, že přece jen někde děláme chybu, a že náš životní styl ještě vyžaduje některé významné změny. Řada z nich souvisí i s novými vědeckými objevy a některé zkušenosti nám již předaly generace našich předků.
Lidské tělo se skládá z buněk a ty vyžadují výživu v podobě minerálů, vitamínů, enzymů a vody. Uvnitř těla probíhá velmi složitá látková výměna, při níž se odumřelé buňky nahrazují novými, ale zároveň se v organismu ukládají odpadní metabolity. Těch je třeba se urychleně zbavit, k tomu slouží lymfatický systém, jehož proudění podporuje pohyb (vhodný sport, ale třeba i pouhá chůze). Lymfa z těla odvádí toxiny, ale ty musí projít přes játra. Pokud jaterní tkáň pracuje správně, pak probíhá proces stárnutí pomaleji. Mít zdravá játra je zkrátka podmínka dlouhověkosti.
Co játra vyžadují
Strava – naprostý základ je strava s obsahem vlákniny, dostatek zeleniny, ovoce, ořechů, luštěnin a celozrnných obilovin. O vyloučení alkoholu i cigaret a jiných návykových látek (i kofeinu) jistě není nutné zdlouhavě polemizovat.
Kyslík – játra potřebují dostatek vzdušného kyslíku – čerstvého vzduchu, nesvědčí jim pobyt ve smogem zanesené aglomeraci. Ideální je častý pohyb v přírodě, např. projížďka na kole.
Dostatek spánku – jaterní tkáň se nejlépe regeneruje v noci mezi třiadvacátou hodinou a třetí hodinou ranní. V tuto dobu bychom měli bezpodmínečně spát i bez prášků na spaní. Nezapomínejte doplňovat hořčík, toho je v současných potravinách nedostatek.
Prostor pro regeneraci – játra občas potřebují někdy „postrčit kupředu“, aby se urychlila jejich regenerace. Snesou toho opravdu hodně, ale pokud je jedů příliš mnoho (alkohol, cigarety, smog, ale i nadbytek stresu), jsou přetížena. Pak přichází na řadu přírodní pomocník Ostropestřec mariánský drcený. V jeho semenech je ukryt komplex látek známých jako „hepatoprotektiva“. Může se vhodně kombinovat např. s pampeliškovými listy s vysokým obsahem významných hořčin.