Říká se, že není nic horšího než si nasazovat kontaktní čočky poprvé. Většina lidí si na to ale po čase zvykne a během pár týdnů se to pro ně stane už běžnou rutinou. Co však u mnoha uživatelů rutinou rozhodně nebývá, to je péče o čočky. Je bezpodmínečně nutné se o ně starat podle návodu. V opačném případě mohu přijít různé neblahé následky.
Jako první je potřeba si uvědomit, že kontaktní čočky nejsou brýle. Nelze pořád nosit jedny a tytéž po delší dobu. Existuje celá řada druhů kontaktních čoček, ale všechny jsou určeny pouze na určitou dobu. Jakmile limit překročíte, můžete si dokonce ublížit. Pro jednodenní i další typy čoček platí jednoduché pravidlo – vždy po uplynutí lhůty je musíte vyhodit. Pokud to neuděláte, můžete očekávat nepříjemnou oční infekci. Čočka po záruce totiž nezvládne zabránit nečistotám dostat se k oku. Můžete pak dostat zánět.
Samozřejmostí je také čočky vždy před spaním vyndávat, a to nejen na noc, ale i když si chcete dát dvacet po nedělním obědě. Používáte-li typy, které se mohou nosit více než jedenkrát, rozhodně je vždy po vyndání uložte do desinfekčního roztoku. Roztok musí být samozřejmě vždy čerstvý, jinak nebude fungovat. A nefunkční desinfekční roztok v tomto případě znamená namnožení bacilů na čočce, případně i jiné nepříjemnosti. V lepším případě vzniká lehčí zánět, v tom horším může dojít i k poškození oka. Poškození může být nevratné.
Čočky by bylo vhodné před uložením do roztoku vyčistit ještě mechanicky. Není to nic složitého. Stačí si namočit prsty v roztoku a čočky s jejich pomocí pročistit. Zbavíte se tak nečistot, které se vám na čočky během dne přilepily.
O kontaktní čočky je důležité se starat, ale vždycky důsledně. Dojde-li k zanedbání jejich údržby, mohou se u vás projevit nepříjemné zdravotní komplikace, které mohou způsobit i zhoršení vašeho zraku .