Už jste slyšeli, že se naše doba nazývá dobou plastovou? Výroba plastů se jen zvedá a plastové výrobky naplňují oceány. Plast oproti jiným materiálům je mnohem hůře zpracovatelný. Plastový odpadek odhozený v lese se jen tak nerozloží, jako ten papírový.
Co s tím udělat? Přesně na tuhle problematiku se soustředí lidé, kteří dodržují “zero-waste” tedy “žádná spotřeba ”v překladu. Snaží se omezovat výrobky, které se po jednom použití vyhazují a nahrazují je právě těmi výrobky, které vydrží delší dobu.
Často si kupujeme věci, které vlastně nepotřebujeme, jen proto, že se nám momentálně líbí. Potom je vyhazujeme a zbytečně za to utrácíme peníze. Toho se právě týká minimalismu. Nakupování jen toho množství věcí, které potřebujeme a opravdu využijeme.
· Ideální příklad j plastový příbor. Využijeme ho jednou, nějak se s ním najíme, ale potom ho zahodíme. Nebylo by lepší použít kovový, nebo dřevěný příbor? Ano v fast- foodech nemáte moc na výběr, ale nikdo se určitě nebude bránit, když si přinesete svůj.
· Plastové tašky. Nedávno proběhla změna, při které nesmí obchodníci dávat k zboží zdarma igelitové tašky. Zákazník si jí musí za pár korun zakoupit anebo si přinést svou. To je dalším krokem k boji proti plastům
· Různé obaly. Zabalená zelenina každá zvlášť, obal v obalu, folie. Je to opravdu nutné zabalit každý bonbon do zvláštního plastového obalu? Nebo použít potravinářskou folii, neobešlo by se to bez toho? Někteří ekologové dokonce dávají přednost tuhému šamponu.
· Recyklace. I když použijete nějaký ten plast, čemuž se prostě neubráníme, měl by se každý obal vymýt a recyklovat. Plast se sice zpracovává špatně, ale pořád lepší než nijak.
Co si u toho vzít? Nemusí se z vás stát eko-maniaci a zapřisáhlí “plastobijci”. Úplně stačí, když se nad tím občas zamyslíte anebo jen nepatrně omezíte svou spotřebu. Ano vaše “omezování” žádné zázraky neudělají. Ale také nic nezkazí. Planetu přeci jenom máme jenom jednu.