Na to, že je Česká republika malou zemí, zde najdeme velké množství vynálezců. Nepochybně jednou z nejvýraznějších osobností byl technik, vynálezce a průmyslník František Křižík.
Jeho život je trochu jako pohádka o chudém chlapci, který dosáhl bohatství a slávy.
Jeho nejznámějším vynálezem byla oblouková lampa se samočinnou regulací, která pro zajímavost svítila mnohem více než Edisonova lampa. Také vynalezl světelnou fontánu a zdokonalil elektrické tramvaje.
Život a dílo
Narodil se v roce 1847 jako jediný syn ševce a posluhovačky. Ve dvanácti letech odchází na jedinou českou reálku. Školu sice s úspěchem vystudoval, ale nebyl připuštěný k maturitě, protože byl tak chudý, že si nemohl dovolit zaplatit poplatek za její složení. Jeho velkým štěstím bylo, že si ho všiml významný profesor Václav Zinger, který v mladém chlapci odhalil mimořádný talent a technické nadšení a přijal ho na ČVUT jako mimořádného posluchače.
Mladý Křižík musí v průběhu studia pracovat, aby si na ně vůbec vydělal. Díky tomu se dostává do továrny na telegrafní signalizační zařízení. Podařilo se mu zdokonalit železniční signalizaci, což se stalo jeho prvním uznaným vynálezem, díky kterému získal 1000 zlatých.
Po studiích nastoupil jako železniční opravář a úředních různých drah, od roku 1873 pracuje jako přednosta telegrafního oddělení na trati Plzeň-Chomutov.
Když navštívil světovou výstavu v Paříži, setkal se tam s obloukovou lampou, která ho fascinovala. V roce 1880 patentoval výrazně vylepšenou obloukovou lampu. Křižík vynalezl jednoduché elektromagnetické zařízení, které pomocí dvou cívek udržovalo stálý elektrický proud a nebylo nutné složitého ručního nastavování jako dosud.
Otevírá si vlastní dílnu na výrobu obloukových lamp a úspěch přichází. Dostává nabídku na veřejné osvětlení v českých městech. Velký zájem je také o prodej licencí do Anglie, Francie a Německa. Křižík získává také celou řadu ocenění. František Křižík se dožil úctyhodného věku 91 let.