Když si vybavíme minulé století, dostaneme se k tomu, že internet v té době vlastně vůbec neexistoval. Bohužel se v dnešní době bez něj pomalu ale jistě ani neobejdeme. Každý z nás jej využívá a to ať už ke studiu či k práci. Internet bychom mohli nazvat jako virtuální prostor, ve kterém mnohdy najdeme vše, co zrovna hledáme. Čím více jsou ale technologie propracované, tím stoupá nebezpečí, že se nám v něm na konec tolik zalíbí, že zapomeneme na vše okolo nás.
Možná vás překvapí, že někteří odborníci tvrdí, že dny, které strávíme u internetu, nejsou tak neobvyklé, jak by se mohlo některým zdát. Rozhodně si to ale nepleťme, protože je rozdíl v tom, zda strávíme dlouhé hodiny u počítače nebo pár minut zjišťováním potřebných informací.
Jak poznat, že jste právě vy závislí na internetu? Je to snadnější, než si myslíte.
Pokud totiž internet začne poskytovat pouze uspokojení a neplní funkci, která se týká práce či studia, něco je špatně.
Jestliže člověk není schopen nejen sociálního ale i emočního kontaktu mimo internetový svět a raději se realitě vyhýbá, může se jednat o závislost, která je v počáteční fázi.
Tím prvním případem, který byl popsán jako internetová závislost, byl ten, který se odehrával v psychiatrické nemocnici, která byla mimo Prahu.
Mnozí odborníci se shodují v tom, že termín internetová závislost není tak úplně přesná, protože se nejedná o to samé, jako jsou například drogy či alkohol.
Jestliže víte o někom, kdo se stal závislý na internetu, pak byste mu měli nějakým způsobem pomoci a to dříve, než bude pozdě. Je dobré vědět, že něčemu takovému nejčastěji podléhají lidé, kteří trpí depresí nebo nízkým sebevědomím.
Internetová závislost může souviset dokonce s obezitou, ale také extrémní vyhublostí. U každého se závislost projevuje malinko jinak.
Dávejte si tedy pozor na to, jak dlouhou dobu strávíte u počítače a zda by nebylo lepší jej v určité míře alespoň omezit.