Určitě si vzpomínáme, že naše babičky, nebo i maminky, neustále něco pletly. Minimálně tedy ve chvílích, kdy chtěly na vypnout a věnovat se jenom tomu svému pletení. Ručně pletená šála sice v našem dětství vzbuzovala menší „odpor“ k jakýmkoliv měkkým dárkům. Čím jsme ale starší, tím více oceníme úsilí a čas, vložený do těchto skromných dárečků, které ale vyjadřují neskomírající lásku k nám. Svetr od babičky vždycky zahřeje mnohem více než kterýkoliv jiný.
A nemusíte se bát, že by snad vypadal špatně. Právě naopak. Kdo hrdě nosí, byť trochu úsměvný, svetr doma ručně pletený naopak stoupne v očích svých bližních i svého okolí. A to je přeci nesmírně důležité. Ale i kdybyste nosili danou věc jenom doma, když venku prší a je chladno, pořád oceníte teplotu a hřejivost. A to už je vám opravdu jedno, jestli je trochu hloupě vypadající.
A plést se může naučit opravdu každý
Ať už jste žena nebo muž, je vám čtyřicet nebo šedesát, každý se může začít učit trávit své volné chvíle pletením. Není to nic složitého, stačí jehla a nit a můžete se do toho pustit. Zároveň je to skvělá cesta jak procvičit jemnou motoriku, kterou s postupujícím věkem budeme stále více potřebovat cvičit. Je to také dobré cvičení na paměť a pro náš mozek – člověk by ani nevěřil, jak moc se náš mozek zabaví při tak jednoduché činnosti. Hlavně se ale uklidníte. Soustředíte se jenom na vaši jehlu a na vaše nitky, na nic jiného. Kdo myslí na něco jiného, okamžitě se bodne do prstu. Zatímco pokud se skutečně soustředíte a vyhodíte všechny nepotřebné věci, všechny starosti dáte za hlavu, tak se do pletení skutečně ponoříte. Ani nebudete vědět, jak rychle vám uběhlo několik hodin. Pokud chcete navodit opravdu dnes již „historickou“ atmosféru, můžete k tomu vypnout všechna světla a zapálit pár svíci. Nebo si jenom pustit rádio či gramofon, který je stále ještě moderní. Článek vůbec nelže, protože opravdu každý, bez rozdílu a předešlých zkušeností, to dokáže.